Blaha upozornil na vymazaný investigatívny blog Denníka N: Nehodí sa im, lebo terčom nie je Fico, ale niekto, s kým robia liberáli kampaň proti vláde

26.06.2018

Bratislava 26. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: Screenshot Denník N)

https://www.hlavnespravy.sk/blaha-upozornil-vymazany-investigativny-blog-dennika-n-nehodi-sa-lebo-tercom-nie-fico-niekto-kym-robia-liberali-kampan-proti-vlade/1444784


Liberálny Denník N opäť raz potvrdil svoju neobjektivitu a názorovú jednostrannosť, keď zo svojho portálu odstránil príspevok blogerky, ktorá odhalila, že medzi protestujúcimi, údajne utláčanými malofarmármi, bol v prezidentskom paláci u Andreja Kisku aj veľkopodnikateľ, ktorý od štátu dostáva miliónové dotácie. Text spochybňujúci legitimitu protestov roľníkov sa pravdepodobne nehodil do koncepcie kontroverzného Denníka N, preto bol odstránený. Denník N však odstránenie zdôvodnil falošnými údajmi pri zakladaní blogu

Blog autorky A. Kováčovej v Denníku N

Na postup Denník N na sociálnej sieti upozornil aj poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý to považuje za trápny pokus o cenzúru.

"Denník N vymazal blog o milionárovi z Gyňova, ktorý sa hrá na ubitého roľníka, no na agrodotáciach získal niekoľko miliónov. Ešte raz - oni to normálne vymazali. A Samuel Marec z Denníka N už možno píše na autorku blogu trestné oznámenie - však nepísala to, čo si želá liberálna kaviareň, tak ju treba zavrieť, upáliť, zakázať! Hneď a zaraz! Sviňa jedna extrémistická - čo si to vôbec dovoľuje pátrať po majetku Františka Oravca, úbohého chudobného traktoristu, ktorý spolu so Slušným Slovenskom bojuje za kozmickú spravodlivosť, fotí sa s Kiskom a zemiačikmi... A popri tom poberá milióny na dotáciách," vysvetlil Blaha.

Podľa neho je na celom prípade najobludnejšie, že z čisto novinárskeho pohľadu ide v blogu na Denníku N o klasickú investigatívu."Mimochodom, niečo také robil aj Kuciak. Hľadal prepojenia na Googli, prezeral databázy, porovnával čísla. A keď nejaké podozrenie našiel, napísal o tom. Za toto by mali v Denníku N bloggerke tlieskať. A pozrite sa, čo robia. Pozrite sa, ako surovo opľúvajú Kuciakov odkaz jeho najdrahší kolegovia - bez mihnutia oka vymažú investigatívny blog, lebo sa im nehodí, že terčom nie je Fico, ale niekto, s kým robia liberáli kampaň proti vláde. Toto je z novinárskeho hľadiska obludný faul," dodal.

--- Advertisement ---

"Myslím, že v dejinách slovenskej žurnalistiky ide o jeden z najtrápnejších pokusov o cenzúru - Denník N sa týmto prepadol na úroveň Strážnej veže a to nechcem uraziť jehovistov. Hlavne, že sa oháňajú slobodou a demokraciou. A liberalizmom. A investigatívou. A Kuciakom. A odvahou. A pravdou. A tak. A potom šup a nepohodlná pravda ide do koša - lebo sa nehodí do krámu. Hanba, chlapci. Veľká hanba. Toto vám fakt nevyšlo," vyhlásil poslanec.

O čom písala blogerka vo vymazanom investigatívnom článku?

Autorka Andrea Kováčová v príspevku hovorí o protestoch farmárov, ktorí prišli do hlavného mesta na traktoroch, aby sa stretli s prezidentom Kiskom, premiérom Pellegrinim či ministerkou Matečnou. Nakoniec sa im podarilo hovoriť zoči-voči len s prezidentom, u ktorého sa objavil aj podnikateľ František Oravec, ktorý ale, ako sa ukázalo v spomínanom príspevku, má ďaleko od nespokojného malofarmára.

"Priznám sa, že aj ja som s nimi sympatizovala. Až kým som vo videu z prezidentského paláca nezbadala Františka Oravca z Gyňova," uvádza vo vymazanom blogu na portáli Denníka N Kováčová. "Keďže sama pochádzam z východu a mám rodinu pri Čani (kúsok od Košíc), to meno mi niečo hovorilo. Tak som sa teda začala pýtať, či ho niekto nepozná. A kupodivu som zistila, že ide o vcelku zámožného agrobaróna, ktorý ani náhodou netrie biedu," dodala.

Podľa jej informácií má Oravec viacero poľnohospodárskych firiem a je veľmi úspešný v súvislosti s dotáciami.

Z Programu rozvoja vidieka blogerka našla projekty za 4,5 milióna eur. Tak napríklad:

V roku 2015 dostala firma AGRO OR, s.r.o. od PPA 451 tisíc eur na "Malý bitúnok ošípaných s rozrábkou, predajným miestom a technologickým vybavením.

V roku 2011 pol milióna eur na "Vybudovanie agroturistického areálu v Gyňove s doplnkovými službami a doplnkovou výrobou."

Ďalšia Oravcova firma EKO OR, s.r.o. dostala v roku 2015 približne 750 tisíc eur na projekt "Modernizácia farmy: výstavba skladu zeleniny a rozšírenie strojového vybavenia na pestovanie zeleniny. V apríli 2011 tá istá firma podpísala dodatok zmluvy na dotáciu 2 milióny eur! "Účel som nevedela zistiť, pretože v registri zmlúv sa nachádza len dodatok. Na chovný rybník v Gyňove dostal 238 tisíc eur - Rybníky sú asi v móde. Nedávno médiami prebehla informácia o tom, že kontroverzný boháč a podnikateľ Beljajev dostal od Pôdohospodárskej platobnej agentúry tiež peniaze na rybník. Vyše 300 tisíc eur," uviedla blogerka.

Podľa ďalších informácií firmy "malého farmára" Františka Oravca dostali od štátu za posledných 5 rokov 6,2 milióna eur!

Celý blog A. Kováčovej si môžete pozrieť na tomto archívnom odkaze.

Blog zmazali kvôli údajnému falošnému profilu autorky

Bloger Denníka N Samo Marec reagoval na blog tvrdením, že podnikateľ Oravec sa ničoho nelegálneho nedopustil, len poberal dotácie. Uviedol, že vraj profil autorky sa ukázal ako falošný, preto došlo k zmazaniu článku.

"Pri zakladaní blogu, ktorý si založila len preto, aby uverejnila tento článok, použila falošné údaje. Všetky. Denník N jej práve preto celý blog zrušil. Základným pravidlom totiž je, že publikovať sa má pod vlastným menom," cituje blogera magazín Eurorešpekt.

Spor o Oravcove pozemky

František Oravec z Gyňova prenajímal pôdu v roku 2015 spoločnostiam Agro Valaliky a Mold-Trada, no rozhodol sa, že im vypovedá zmluvu, keďže na pôde chcel sám pestovať. V roku 2016 pri kontrole pozemkov zistil, že sú už osiate. "Vyčkali sme na žatvu a v auguste 2016 sme s pomocou geodeta začali vytyčovať naše pozemky a vysiali sme repku ozimnú," uviedol farmár pre regionálny denník kosicednes.sk.

Následne sa ale dostal do konfliktu so zamestnancami spomínaných firiem, ktoré zničili jeho výsadbu. "O týždeň znova zničili úrodu a povytŕhali geodetické body. Ničenie našej úrody sa zopakovalo niekoľkokrát," dodal a začal hovoriť aj o fyzických útokoch: "Na parcelu som vstúpil so zapnutou kamerou na mobilnom telefóne a monitoroval som, ako nám robia škody. Jeden z ľudí, čo ničili geodetické body, sa rozbehol proti mne a vrazil mi päsťou do tváre. Potom sa to opakovalo. Spôsobil mi zranenia, pre ktoré som bol trikrát hospitalizovaný a v nemocnici som strávil asi päť týždňov," vysvetlil s tým, že problém vidí aj v tom, že uvedené firmy na jeho pozemkoch čerpajú dotácie.

Zástupca spoločností Agro Valaliky a Mold-Trade Štefan Tóbis však vidí situáciu inak. "Pánovi Oravcovi sme odpovedali, že jeho výpovede nemajú hlavu ani pätu, nespĺňajú žiadne právne náležitosti. Zmluvu nemôžete skončiť len tak, keď si zmyslíte," uviedol s tým, že dotácie čerpajú, keďže splnili všetky podmienky. "Na pozemkoch nikdy nespravil ani jeden úkon, nikdy tam nič nezasial, napriek tomu deklaroval, že tam všetky úkony robil on, čo nie je pravda," doplnil Tóbis.