Chlapci zachránení z jaskyne v Thajsku schudli, ich zdravotný stav je však dobrý

11.07.2018

MAE SAI 11. júla (WebNoviny.sk) - Mladí thajskí futbalisti, ktorých zachránili zo zaplavenej jaskyne na severe krajiny, počas 18-dňového väzenia schudli, no mali dostatok pitnej vody a sú v dobrom zdravotnom stave, informovali v stredu úrady.

Dvanásť chlapcov vo veku 11 - 16 rokov a ich trénera z jaskyne počas uplynulých troch dní postupne vyslobodili potápači.

Štyria chlapci s pevnou stravou

Podľa inšpektora thajského ministerstva zdravotníctva Thongchaia Lertwilairatanaponga sa skupina o seba dobre starala. Vyjadril sa tak počas tlačovej konferencie v nemocnici v meste Čiang Rai, kde sa deti spolu s trénerom zotavujú.

Štyria chlapci, ktorých zachránili v nedeľu ako prvých, už jedia pevnú stravu a môžu sa prechádzať, a ďalší štyria, ktorých z jaskyne vytiahli v pondelok, zatiaľ jedia tekutú stravu, povedal ďalej Thongchai.

Jeden z poslednej štvorice, ktorú spolu s trénerom priviezli do nemocnice v utorok, má ľahkú infekciu pľúc. Tou trpeli aj dvaja chlapci z prvej skupiny a zhruba sedem dní by mali brať lieky. Deti podľa Thongchaia v jaskyni schudli v priemere dva kilogramy.

Monzúnové dažde rýchlo zatopili chodby

Skupina do jaskyne Tham Luang vošla 23. júna po futbalovom tréningu, monzúnové dažde však rýchlo zatopili chodby a znemožnili im dostať sa von. O desať dní neskôr ich našli britskí potápači.

Riskantnú trojdňovú operáciu odštartovali záchranári v nedeľu. Chlapcov museli čo najskôr dostať z jaskyne, pretože sa im míňal kyslík a v súvislosti s obdobím dažďov by ich záchrana už o niekoľko dní neprichádzala do úvahy. Na akcii sa podieľali potápači z Thajska i zo zahraničia. Chlapcov a ich trénera museli postupne jedného po druhom previesť zložitým jaskynným systémom vrátane chodieb, ktoré sú až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základy potápania, hoci doteraz s ním nemali žiadne skúsenosti.