Čilskí biskupi odovzdali svoje funkcie do rúk Svätého Otca Františka

18.05.2018

Vatikán 18. mája (RV) Čilskí biskupi dnes na tlačovej konferencii vo Vatikáne zverejnili prehlásenie, v ktorom prosia o odpustenie za "závažné chyby a zanedbania", ktorých sa dopustili v súvislosti s prípadmi zneužívaní v Čile. Zároveň v ňom informujú, že svoje funkcie odovzdávajú do rúk pápeža Františka.
Deklaráciu biskupov Čile, po skončení trojdňových stretnutí s pápežom v Ríme, na tlačovej konferencii v aule vatikánskeho Sekretariátu pre komunikáciu prečítali Mons. Fernando Ramos - generálny sekretár Konferencie biskupov Čile a Mons. Juan Ignacio Gonzales, biskup diecézy San Bernardo.
Biskupi v deklarácii ďakujú pápežovi Františkovi "za jeho otcovské načúvanie a za jeho bratské napomenutie". Vďační sú aj Mons. Sciclunovi a d. o. Jordimu Bertomeuovi, ktorí boli poverení vizitáciou Cirkvi v Čile.
Prosba o odpustenie za spôsobenú bolesť
"Predovšetkým však chceme prosiť o odpustenie za bolesť spôsobenú obetiam, pápežovi, Božiemu ľudu a našej krajine za závažné chyby a zanedbania, ktorých sme sa dopustili", píše sa ďalej v prehlásení. Na obete zneužívaní sa opätovne obracajú týmito slovami:
"Ďakujeme obetiam za ich vytrvalosť a za ich odvahu, aj napriek nesmiernym osobným, duchovným, spoločenským a rodinným ťažkostiam, ktorým museli čeliť, častokrát s nepochopením a útokmi samotnej cirkevnej komunity. Ešte raz prosíme o ich odpustenie a o ich pomoc, aby sme mohli aj naďalej napredovať na ceste uzdravovania rán, aby sa tak mohli zaceliť."
Biskupi Čile sa rozhodli odovzdať svoje funkcie k dispozícii pápežovi. Vyjadrili to nasledovne:
"Na druhom mieste chceme komunikovať, že my všetci biskupi prítomní v Ríme sme písomne odovzdali naše funkcie do rúk Svätého Otca, aby on slobodne rozhodol o každom z nás."
Pre čilských biskupov boli stretnutia s pápežom v Ríme medzníkom hlbokej zmeny vedenej Svätým Otcom. Ďalej uvádzajú: "V jednote s ním [Svätým Otcom] chceme obnoviť spravodlivosť a prispieť k nápravám spôsobených škôd, aby sme dali nový impulz prorockej misii Cirkvi v Čile, ktorej centrom mal byť vždy Kristus".
-
Pápež František ukončil stretnutie s čilskými biskupmi, ktorých osobne pozval do Vatikánu, vo štvrtok 17. mája. Od utorka, počas dní spoločnej modlitby a uvažovania, hľadali spôsoby, ako obnoviť spravodlivosť a jednotu Cirkvi v Čile v súvislosti s prípadmi zneužívania v oblasti výkonu moci, zasahovania do svedomia i v sexuálnej oblasti.
Štvrtkové stretnutie pápeža s 34 členným zborom biskupov Čile bolo posledným zo štyroch stretnutí, ktoré sa uskutočnili v priestoroch budovy Auly Pavla VI., uviedol v tlačovom komuniké vatikánsky hovorca Greg Burke, pričom dodal, že pápež na záver odovzdal každému z biskupov list. Svätý Otec im v ňom ďakuje za spoločné rozlišovanie "tvárou v tvár skutočnostiam, ktoré narušili cirkevnú jednotu a oslabili prácu Cirkvi v Čile v posledných rokoch".
Pápež niektoré obete zneužívaní osobne prosil o odpustenie
"Vo svetle týchto bolestných udalostí týkajúcich sa zneužívania - maloletých, moci a svedomia - sme sa hĺbkovo zaoberali ich závažnosťou, ako aj tragickým dopadom, ktorý mali osobitne na obete. Niektoré z nich som ja sám zo srdca prosil o odpustenie", píše v liste pápež František, pričom uvádza, že biskupi sa k nemu pripájajú "s jednomyseľnou vôľou a s pevným odhodlaním napraviť spôsobené škody".
Spolupráca pre obnovenie spravodlivosti a cirkevnej jednoty
Svätý Otec biskupom Čile ďakuje za ochotu, ktorú prejavil každý z nich, "k spolupráci pri uplatňovaní zmien a uznesení", ktoré sa budú musieť "uplatniť v krátkej, strednej a dlhodobej lehote", a ktoré sú "nevyhnutné k obnoveniu spravodlivosti a cirkevného spoločenstva".
Pápež František biskupov pozýva "pokračovať v budovaní prorockej Cirkvi, ktorá vie do centra postaviť to, čo je dôležité", a síce: "službu Pánovi v hladných, väznených, migrantoch a zneužívaných".