Cirkev v Nikarague je prenasledovaná, biskupi chcú dialóg a nové voľby

24.07.2018

Nikaragujskí biskupi sa pri spoločnej diskusii 23. júla rozhodli pokračovať v národnom dialógu s cieľom dospieť k zmiereniu v krajine. Prezident Daniel Ortega biskupov naopak nedávno obvinil z "pučistických manévrov namierených proti vláde".

Biskupi Nikaraguy však pevne dúfajú, že aj prostredníctvom Cirkvi v krajine bude čo najskôr možné zasadnúť za vyjednávací stôl. Od chvíle, keď biskupi požiadali Ortegu, aby pre ukončenie krízy vyhlásil predčasné voľby a preložil ich z roku 2021 na marec 2019, Katolícka cirkev utrpela útoky na viacerých biskupov a činy znesvätenia v najmenej siedmich kostoloch.

Predseda Konferencie biskupov Nikaraguy kardinál Leopold Brenes v nedeľu 22. júla vyhlásil, že v Nikarague Katolícka cirkev trpí prenasledovaním zo strany Ortegovho režimu. Po slovách, že Cirkev je dnes prenasledovaná v rozličných častiach sveta, kardinál Brenes dodal: "Patrí to k Cirkvi, že bola vždy prenasledovaná. My nie sme výnimkou."

Uplynulá nedeľa bola zároveň dňom modlitby miestnych cirkví vo všetkých krajinách Latinskej Ameriky za pokoj v Nikarague. Kríza v krajine, ktorá vypukla v reakcii na vládny plán dôchodkovej reformy, si od apríla tohto roku vyžiadala 360 mŕtvych.

Nikaragujské ľudskoprávne združenie ANPDH v nedeľu vyhlásilo že podporovateľom nikaragujskej vlády "chýba vnímavosť pre bolesť", odvolávajúc sa na zastrašovanie matiek protestujúcich ľudí uväznených v El Chipote v Manague.

K situácii sa vyjadril americký senátor Marco Rubio, ktorý z Washingtonu varoval, že "možnosť občianskej vojny v Nikarague je reálna", pričom obvinil Ortegu, že "si plní ruky krvou" pri represiách, keď odmieta vyhlásenie predčasných volieb.