Generálny prokurátor sa vyjadril k prípadu zabitého Filipínca, skritizoval politikov aj ministra Gála

06.06.2018

BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) - "Generálny prokurátor Slovenskej republiky s poľutovaním konštatuje, že politici vrátane ministra spravodlivosti SR sú schopní doslova zneužívať tragédiu, ktorá sa odohrala v súvislosti s napadnutím filipínskeho občana," uvádza sa to v stanovisku GP SR, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Jaromír Čižnár má podľa stanoviska pocit, že im nejde o vec samotnú, ale len o bezprecedentnú snahu zviditeľniť sa. "Je smutné, že ich reakcie prichádzajú po týždni a pripomínajú skôr 'preteky' kto skôr a viac túto tému zneužije, namiesto toho, aby vyzvali kompetentné orgány prijať náležité opatrenia k eliminácii násilia v centre hlavného mesta, o čom je všeobecne známe, že sa to deje dlhodobo," uvádza sa vo vyhlásení.

Čižnár nepotrebuje výzvy politikov

Generálna prokuratúra SR podľa vyhlásenia vo svojej kompetencii okamžite prijala náležité opatrenia, aby na páchateľa skutku bol podaný návrh na vzatie do väzby. Rovnako okamžite začal generálny prokurátor skúmať postup prokurátora , ktorý vo veci konal a v prípade, že zistí pochybenia, vyvodí náležitú zodpovednosť.

SaS žiada disciplinárku voči prokurátorovi, ktorý pôvodne nesúhlasil s väzbou pre Juraja H.

"Generálny prokurátor však nepotrebuje k tomu odporúčania a výzvy pánov politikov. Ministrovi spravodlivosti pripomína a opakovane zdôrazňuje, že do činnosti prokuratúry nemá žiadnu ingerenciu, a preto z jeho strany ide len 'o silné reči'. Generálny prokurátor ministrovi spravodlivosti tiež odporúča, aby si s rovnakou horlivosťou robil poriadky vo svojom rezorte," uvádza prokuratúra v reakcii na vyhlásenia ministra spravodlivosti Gábora Gála, že si pozorne vypočuje dôvod, prečo prokurátor pôvodne nesúhlasil s väzbou pre Juraja H. a prípad bude sledovať.

GP SR tiež zdôrazňuje, že na prokuratúru ročne príde viac ako 70-tisíc vecí, a preto je logické, že GP nemá prehľad o každej z nich, na to sú podriadené zložky. "V prípade, že u nich dôjde k pochybeniu, nápravu urobí Generálna prokuratúra SR, čo sa v tejto veci aj stalo," dodala prokuratúra.

Filipínčan bránil dve ženy

V sobotu 26. mája v skorých ranných hodinách došlo na Obchodnej ulici v Bratislave k incidentu medzi dvoma mužmi, ktorý sa skončil fyzickým napadnutím jedného z nich, konkrétne Filipínčana Henriho Johna Seraficu Acordu. Ten podľa medializovaných informácií bránil dve ženy, ktoré obťažoval 28-ročný Juraj H. z Dunajskej Stredy.

Napadnutý muž utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali jeho okamžitý prevoz do jednej z nemocníc v Bratislave. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I v tejto súvislosti začal trestné stíhanie vo veci trestného činu ublíženia na zdraví v súbehu s trestným činom výtržníctva. Juraja H. síce polícia pôvodne zadržala, okresný prokurátor však nesúhlasil s väzobným stíhaním.

Napadnutý Filipínčan následkom zranení koncom minulého týždňa v nemocnici zomrel. Policajný vyšetrovateľ následne prekvalifikoval vec na zločin zabitia. Obvineného opätovne zadržali, pričom prokurátor, tentokrát z Krajskej prokuratúry v Bratislave, podal návrh na vzatie do väzby z obavy, že by obvinený utiekol alebo pokračoval v trestnej činnosti. V prípade dokázania viny hrozí Jurajovi H. trest sedem až 12 rokov väzenia.

https://www.webnoviny.sk/generalny-prokurator-sa-vyjadril-k-pripadu-zabiteho-filipinca-skritizoval-politikov-aj-ministra-gala/