Ministerstvo zdravotníctva: Efektívne nákupy priniesli rezortu úsporu

29.06.2018

Autor TASRvčera 14:36Bratislava 28. júna (TASR) - Efektívne nákupy priniesli Ministerstvu zdravotníctva (MZ) SR od roku 2017 úsporu takmer 75 miliónov eur. Ako ďalej povedala vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), išlo o úsporu, ktorá nemala negatívny dopad na pacientov. Inštitút zdravotnej politiky MZ denne kontroluje ceny nákupov u poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti v priamej pôsobnosti rezortu. "Snažíme sa hľadať rezervy tam, kde sa dá," doplnila.
"Ušetrené prostriedky môžu nemocnice investovať do oblastí, kde ich pacienti a zdravotníci najviac potrebujú. Viac peňazí smeruje na moderné inovatívne lieky, do ambulancií či do nemocníc," vysvetlila s tým, že inštitút pri kontrole cien zdravotnej techniky pracuje s databázou cien, ktorá je vytvorená z realizovaných nákupov v Česku a na Slovensku za posledných päť rokov.
Odhadované úspory sa podarilo rezortu zdravotníctva podľa jej slov dosiahnuť cez efektívne centrálne obstarávanie a referencovanie špeciálneho zdravotného materiálu. "Úsporu na úrovni 40 miliónov eur prinieslo centrálne obstarávanie, ďalších 30 miliónov eur zreferencovanie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu v rámci Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Viac ako tri milióny eur predstavuje úspora pri nemocničných nákupoch liekov a zdravotníckeho materiálu a pomôcok a 1,5 milióna eur pri zdravotníckej technike," povedala šéfka rezortu.
Výsledky úspor sú podľa generálneho tajomníka služobného úradu MZ Jozefa Ráža vizitkou toho, že rezort nakupuje efektívne a transparentne. "Pravidlá, ktoré uvádzame do praxe, prinášajú svoje výsledky," poznamenal.
Pre dvojkolovú elektronickú aukciu, ktorú rezort zaviedol v roku 2017 ešte za vtedajšieho ministra Tomáša Druckera, sa podľa jeho slov podarilo ušetriť ešte viac financií. Dodal, že dopad je vidieť na CT prístrojoch, ktoré postupne prichádzajú do nemocníc. "Nakúpili sme 13 CT prístrojov pre nemocnice s úsporou približne 15 miliónov eur v porovnaní s českými a slovenskými cenami," povedal.
Ako na neho nadviazal riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ Martin Smatana, z prvého kola aukcie vyšli dve spoločnosti s najnižšími cenami, pričom nemocnice si následne vyberú skupinu, v rámci ktorej súťažia už len tieto dve spoločnosti z prvého kola. "Prvé kolo sa súťaží v plnej špecifikácii prístrojovej techniky, druhé kolo je zamerané len na tie požiadavky, príplatkovú výbavu a softvérové balíčky, ktoré vyhovujú danej nemocnici," vysvetlil novinárom.
Úspory dosiahol rezort aj v prípade liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu a zdravotníckych pomôcok. Celková skontrolovaná hodnota nákupov bola v roku 2017 takmer pol miliardy eur. Najväčšie zníženie cien v rámci nákupov dosiahli podľa Smatanu Univerzitná nemocnica Bratislava, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Vyriešiť však musia podľa neho ešte dve veci. Jednak by chceli doladiť databázu cien, aby porovnávali s Českom porovnateľné. Druhá oblasť sa týka zdravotníckych pomôcok, ktoré nemajú unikátny kód. "Aj to je problém. Musíme zaviesť systém číslovania produktov, aby sme vedeli párovať veci," poznamenal s tým, že na tom intenzívne pracujú. MZ pripravuje centrálne nákupy aj na ďalšie oblasti. Ako doplnila šéfka rezortu Kalavská, "v prípravnej fáze sú RTG prístroje, vyhlasujeme súťaž na infúznu techniku, ventilátory a čakajú nás aukcie MR prístrojov".