Farmári dementujú tvrdenia o zaneprázdnenosti a prezradili detaily komunikácie s Pellegrinim

05.07.2018

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) - Farmári z východu Slovenska v stredu dementovali tvrdenia o tom, že na premiéra Petra Pellegriniho nemali v utorok čas, a preto sa s ním nestretli.

Premiér farmárom navrhol dve možnosti, a to zhruba hodinu a pol trvajúce stretnutie v utorok alebo presunutie spoločného rokovania na iný termín, kedy si bude môcť pre farmárov vyčleniť viac času.

Viac času s premiérom

Farmári si podľa svojho vyjadrenia vybrali tú možnosť, ktorá predsedovi vlády umožní lepšie spoznať problémy v poľnohospodárstve, teda náhradný termín. Uviedla to v stredu Iniciatíva poľnohospodárov v tlačovej správe.

"V pondelok 2. júla okolo 16.30 poobede telefonoval predseda vlády SR so zástupkyňou Iniciatívy poľnohospodárov Luciou Gallovou, aby ju informoval, že na druhý deň ráno bude na východnom Slovensku a môže prísť na farmu Gyňov. Povedal, že bude mať na poľnohospodárov čas len zhruba hodinu a pol a nebude môcť navštíviť ďalšie problémové východoslovenské farmy, ktoré mu vytypovali farmári," uviedli v reakcii zástupcovia Iniciatívy poľnohospodárov.

Premiér podľa nich Lucii Gallovej navrhol aj to, že môžu spoločne nájsť iný termín stretnutia, počas ktorého by si vedel na farmárov nájsť viac času.

"Po porade s kolegami som pánovi premiérovi oznámila, že súhlasíme s druhou možnosťou a budeme hľadať iný, vhodnejší termín spoločného stretnutia," povedala Lucia Gallová.

Problémy farmárov

Farmár z okolia Košíc František Oravec, na ktorého farmu do Gyňova bol premiér pozvaný, si váži záujem Petra Pellegriniho rozprávať sa s farmármi o ich problémoch.

"Škoda, že si na nás premiér nenašiel čas v Bratislave. Pred dvoma týždňami však avizoval, že začiatkom júla chce osobne navštíviť farmy na východe Slovenska. Preto aj napriek tomu, že je žatva, ktorá nás mimoriadne zaneprázdňuje, rozhodli sme sa ponúknuť mu stretnutie. Ako sme už neraz spomínali, problémy v poľnohospodárstve, na ktoré už roky upozorňujeme, sa netýkajú len jedného, či dvoch, ale takmer všetkých regiónov. Preto sme chceli, aby sa na našom stretnutí v Gyňove zúčastnili aj zástupcovia farmárov z ostatných regiónov Slovenska. To sa však nedá zorganizovať v priebehu niekoľkých hodín. Nakoľko je nám jasné, že aj čas premiéra je mimoriadne vzácny, zhodli sme sa, že ním nebudeme zbytočne plytvať. Preto sme akceptovali jeho druhú ponuku a rozhodli sa nájsť spoločne s ním iný, vhodnejší termín," ozrejmil František Oravec.