Svedectvo matky, ktorej Andrej Kiska nechce vrátiť pozemky

24.05.2018

VIDEOzáznam:
www.youtube.com/watch


V piatok 18.5.2018 o 10h sa na Okresnom súde v Poprade odohral mimoriadny súdny proces, kde žalovanou stranou je prezident Andrej Kiska. GINN a Martin Daňo vyrazili na miesto aj vďaka vašej podpore 

https://www.ginn.press/podpora


Spor o pozemky pod Tatrami Andrej Kiska kúpil predmetné lúky a pasienky pred 16 rokmi. Kúpu pozemku mu odporučil jeho vtedajší obchodný partner, ktorý pre Kisku staval aj budovu jeho nebankovky. Celú kauzu polícia vyšetruje ako podvod. Okrem toho je na Okresnom súde v Poprade aj civilný spor, kde Ján Franc žiada Andreja Kisku, aby mu pozemky vrátil. Tie patrili dlhé roky Francovej rodine a Jánovi Fracovi ich daroval jeho otec v roku 1998. Ján Franc pozemok roky prenajímal Poľnohospodárskemu družstvu Mlynica, na pozemok chodil, kontroloval ho a dokonca naň umiestnil aj tabuľu so svojím telefónnym číslom a menom. Jeho pozemok mu družstvo kosilo a ročne dostával za prenájom 21 eur, alebo naturálie a to až do decembra 2017, keď sa dozvedel, že nie je vlastníkom svojho pozemku, ale že ho vlastní prezident republiky. Pozemok je dedičstvom Francovej rodiny, kúpil ho ešte jeho starý otec v roku 1949 a Franc ho nemienil nikdy predať.

Prezident Kiska ho obvinil z toho, že je zlý majiteľ a nedbalý vlastník, vraj sa pozemok roky nezaujímal. Podľa nezávislej právnej kancelárie, ktorý oslovil denník Pravda vypracovať analýzu je však nedbalým vlastníkom naopak prezident Andrej Kiska a nie Franc. Samotný Kiska kúpil 1,2 hektárovú parcelu, ktorej hodnota je okolo milión eur, za podozrivo nízku cenu v prepočte za 1 800 eur krátko po tom, čo bola pochybne vydržaná bez vedomia majiteľa. Francovi pozemok Kiska vrátiť dlhodobo odmieta a vraví, že si chce počkať na verdikt súdu. V súčasnosti sa trhová cena pozemku odhaduje na 1 milión EUR. Prezident pozemok okradnutej rodine vrátiť odmieta! Prvé súdne pojednávanie trvalo 4 hodiny a boli zaznamenané mimoriadne okolnosti prípadu. V spore sa uskutočnilo aj predbežné pojednávanie, na ktorom sa Kiska pozemkov vzdať odmietol. Na ďalšie pojednávanie Kiska neprišiel, keďže v danom čase rokoval s českým prezidentom. Dnes na súd Kiska už prišiel. Franc na otázku sudcu povedal, že sa cíti byť vlastníkom pozemkov. "Cítim sa byť vlastníkom od roku 1998. Pozemok som odvtedy nikomu nedal ani nedaroval ani nepredal," povedal na súde Franc.

Právny zástupca Kisku sa na súde spýtal Franca, aká je hodnota daných pozemkov. "Neviem," povedal Franc. Kiska sa vyjadril takto: Je mi ľúto, ak niekto prišiel o niečo neprávom "Je to taká zvláštna situácia, povedal som to aj minule, predstavte si, že si kúpite byt a o 20 rokov príde niekto, koho ste nikdy nevideli a povie, ten byt mi vráť, lebo je môj. Musím povedať, že aj po tom, čo som si dnes vypočul, pokiaľ skutočne došlo k pochybeniu štátu a niekto o niečo prišiel neprávom, je mi to nesmierne ľúto. Keď som videl pána doktora a jeho mamu, naozaj mi to bolo ľúto, ale o tom, čo sa stalo, kto spravil chybu a či k nej vôbec došlo, musí rozhodnúť súd. Pre mňa ako prezidenta bolo nesmiernym sklamaním počuť, že zase zlyhávajú štátne orgány, že sa nevedia dodať dôkazy, čo vrhá zlý tieň na fungovanie našich organizácií. Verím, že súd zistí, čo je pravda a rozhodne správne. Pokiaľ bolo niekomu ublížené, tak je mi to nesmierne ľúto, ale skutočne od toho máme súdy," konštatoval prezident. Článok na Pravda: 

https://spravy.pravda.sk/domace/clano...